Prof.Dr.K.Turgay ŞENER Kadın Hastalıkları ve Doğum Perinatoloji Uzmanı | Sperm Azlığı
507
post-template-default,single,single-post,postid-507,single-format-standard,qode-news-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive
 

Sperm Azlığı

Sperm Azlığı

Sperm Azlığı

 

Normalde sperm yapımı buluğ çağında başlar ve çoğu kişide ölünceye kadar devam eder. Çeşitli doğuştan olan genetik ve diğer nedenler, veya sonradan geçirilmiş olan hastalıkların testis adı verilen erkek yumurtalıklarını etkilemesi sonucunda sperm sayısı çok düşmüş olabilir. Buluğ çağında geçirilmiş olan kabakulak veya yumurtalıkların etrafındaki toplar damarların genişlemesi olarak tanımlanabilecek varikosel en çok bilinen nedenlerdir.

Tanı:

Sperm sayımında elde edilmesi istenen asgari sayı milimetreküpte 20 milyondur.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen asgari kriterler şu şekildedir:

Hacim:

Sayı:

Hareketlilik:

Kruger kriterleri:

 

Tedavi:

* Varikosel varlığında operasyonla bu damarların bağlanması işlemi gerçekleştirilir. Etkinliği sınırlıdır veya hiç yoktur.

* Sperm sayısını arttırıcı bazı vitaminler veya ilaçlar önerilmekteyse de etkinlikleri şüphelidir.

*10-20 milyon arasındaki sperm sayımlarında aşılama olarak bilinen “intrauterin inseminasyon” uygulaması önerilir. Genellikle 3 aylık bir uygulama önerilir. Bu uygulamada eşin spermleri laboratuarda besleyici bir sıvı ile yıkanır tedavi eden doktorun muayenehanesinde özelllikle bu işlem için yapılmış plastik ince bir boru ile rahim içine verilir. İşlem genellikle yumurta geliştirici ve atılımını sağlayıcı ilaçların verilmesinden sonraki saatler içinde yapılır.

Günümüzde en etkin tedavi tüp bebek olarak bilinen uygulamalardır. Bunların içinde ICSI, TESE,TESA olarak bilinen yöntemeler tercih edilir.
ICSI: tek bir spermin tek bir yumurta içine özel bir iğne yardımı ile sokulması işlemidir.

TESE:

TESA: