Prof.Dr.K.Turgay ŞENER Kadın Hastalıkları ve Doğum Perinatoloji Uzmanı | Ooferektomi(Yumurtalıkların Alınması)
550
post-template-default,single,single-post,postid-550,single-format-standard,qode-news-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive
 

Ooferektomi(Yumurtalıkların Alınması)

Ooferektomi(Yumurtalıkların Alınması)

ooferektomi(Yumurtalıkların Alınması)

 

Yumurtalıkların tamamının alınması işlemidir. Yumurtalık kanallarıyla birlikte alınmasına Salpingo-ooferektomi adı verilir. En sık uygulanma nedeni yumurtalık kistleri ve tümörleridir. Rahmin alınması gereken myom gibi hastalıklarda da kişi ileri yaşta ise alınması önerilebilir. Bunun nedeni ileride oluşabilecek yumurtalık kanseri olasılığını ortadan kaldırmaktır.

Bu öneri için yaş sınırı cerraha ve kliniğe göre değişebilir. Eskiden 35-40 yaşın üzerinde alınan yumurtalıklar günümüzde 45 yaşından sonra alınması tercih edilmektedir. Son yıllarda yumurtalıkların yerinde bırakılmasının özellikle kalp hastalıklara karşı korunmada daha avantajlı olduğu üzerinde yayınlar vardır. Özel bir neden olmadıkça 45 yaşından önce alınması gereksizdir.