Prof.Dr.K.Turgay ŞENER Kadın Hastalıkları ve Doğum Perinatoloji Uzmanı | İdrar Kaçırma
558
post-template-default,single,single-post,postid-558,single-format-standard,qode-news-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive
 

İdrar Kaçırma

İdrar Kaçırma

İdrar Kaçırma

 

İdrar kaçırma özellikle ileri yaşlarda sık rastlanan bir durumdur. Sıklıkla anatomik ve nörolojik nedenlere bağlıdır. . Önemli bir kısmı hapşırırken, ağır bir eşya kaldırırken, merdiven çıkarken idrar kaçırma şeklinde kendini belli eden anatomik nedenlere bağlıdır. Anatomik nedenler vaginal doğum yapanlar, çok doğum yapanlar, iri bebek doğuranlar, zor ve müdahaleli doğum geçirenlerde daha sık görülür. Nörolojik nedenler ise ileri düzeyde şeker hastalığı olanlarda sinir sistemi sorunu olanlarda görülür. Bu gruptaki hastalıklarda tuvalete yetişememe, veya farkında olmadan idrar kaçırma şeklinde şikayetler olur.

Tanıda detaylı bir öykü alınır. İdrar yolu enfeksiyonu olup olmadığı Tam İdrar Tetkiki (TİT) ile değerlendirilir. Ürodinamik çalışma adı verilen test yapılır. Bu testte idrar kesesi sıvı ile doldurulur ve basınç ölçümleri yapılır. Bu şekilde idrar kaçırma nedeni bulunarak uygun ameliyat şekli ve ilaçlar tesbit edilir.

Tedavide anatomik nedenlerin söz konusu durumlarda cerrahi yöntemler kullanılır. Pelvis tabanı denilen adele ve bağ dokuların desteklenmesi için değişik cerrahi yöntemler geliştirilmiştir. Mesane ve mesane boynunun onarıldığı Burch Operasyonu, Pereyra operasyonu, TVT gibi farklı operasyonlardan o kişi için uygun olan bir operasyon seçilebilir.

Nörolojik nedenlere bağlı idrar kaçırmalarda mesaneyi rahatalatıcı ilaçlar kullanılır.