Prof.Dr.K.Turgay ŞENER Kadın Hastalıkları ve Doğum Perinatoloji Uzmanı | Sezeryan Sonrası Gebelik
517
post-template-default,single,single-post,postid-517,single-format-standard,qode-news-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive
 

Sezeryan Sonrası Gebelik

Sezeryan Sonrası Gebelik

Sezeryan Sonrası Gebelik

 

Sezaryen operasyonları sonrası gebelik oluşması halinde gebeliklerin yaklaşık üçte ikisi vaginal doğumla sonuçlanabilir. Vaginal doğuma karar verilebilmesi için baş gelişi olması, baş-pelvis uyumsuzluğu olmaması gereklidir. Vaginal doğumun ancak bir ileri merkezde yapılması uygundur.

Olası acil durumlarda müdahale için bir anestezi uzmanı, bir pediatri uzmanı, acil ameliyathane koşullarının sağlanması gereklidir. Vaginal doğumların yaklaşık % 1 kadaroında uterusda yırtılma gereçekleşmektedir. Bu yırtılma ilk sezaryenin kesi yerinden gerçekleşir. Yırtılmanın oluşması halinde oluşan kanana ve plasenta beslenmesinin bozulması sonucunda bebeğin kalp atışları bozulur, bebek hayatı riske girebilir.

Acil müdahale sağlanamazsa anne hayatı da risk altına girer. Bu nedenle vaginal doğuma karar verilirken aileye riskler açık olarak anlatılmalı, ideal doğum yeri kararlaştırılmalıdır. Günümüzde batı ülkelerinde sezaryen sonrası vaginal doğum oranları önceleri yükselmiş, son 2-3 yıl için vaginal doğum oranları azalmaya başlamıştır.