Prof.Dr.K.Turgay ŞENER Kadın Hastalıkları ve Doğum Perinatoloji Uzmanı | Rahime Ait Nedenler
509
post-template-default,single,single-post,postid-509,single-format-standard,qode-news-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive
 

Rahime Ait Nedenler

Rahime Ait Nedenler

Rahime Ait Nedenler

 

Rahimde yapısal veya hormonal sorunlar söz konusudur. Nispeten az rastlanılan bir faktördür. Rahimde şekilsel bozukluklar veya myom ve polip gibi oluşumlar mevcut olabilir. Bu patolojiler rahmin içine döllenmiş yumurtanın yerleşmesini ve sağlıklı bir şekilde beslenertek gelişmesini önler. Bazen gebeliğin oluşumuna engel olurken çoğu kez bebeğin gelişimini engelleyici olarak işlev görürler.

Tanısı: Rahim iç duvarlarını Histerosalpingografi (HSG), Sonohisterografi (SHG) veya Histeroskopi ile göstermek mümkündür. Bu yöntemlerin kendilerine göre avantaj ve dezavantajları mevcuttur.

Tedavisi: Rahim içinde mevcut patolojilerin tedavisinde en iyi yöntem histeroskopik operasyondur. Genel anestezi altında ve ameliyathanede rahim içine girilerek myom veya polip gibi kitleler çıkartılır veya rahim için yapışıklıkları açılır.