Prof.Dr.K.Turgay ŞENER Kadın Hastalıkları ve Doğum Perinatoloji Uzmanı | Tüplerde Tıkanıklık
505
post-template-default,single,single-post,postid-505,single-format-standard,qode-news-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive
 

Tüplerde Tıkanıklık

Tüplerde Tıkanıklık

Tüplerde Tıkanıklık

 

 

Her ay yumurtalıklardan atılan yumurtaların tüp şeklindeki kanallardan geçip rahime ulaşması gereklidir. Bu geçişin sağlık bir şekilde olabilmesi için kanalların açık olması yanında çevredeki karın zarı, rahim veya bağırsaklar ile yapışık olmaması gerekir. Tüplerde tıkanıklığın en önemli nedeni kasık bölgesinde önceden geçirilmiş olan iltihaplardır. Bunun yanısıra geçirilmiş operasyonlardan sonra da yapışıklıklar oluşmuş olabilir.

Tanısı:

Rahim filmi olarak bilinen Histerosalpingografi (HSG) veya laparoskopi ile konulur. Tıkanıklık tam veya kısmi olabilir. Kanalların çevreye olan yapışıklıkları HSG ile görülemez, bunun saptanabilmesi sadece laparoskopi ile mümkündür.

Tedavisi:

* Mikrocerrahi yöntemle kanalların açılması: Bu operasyon hastanede genel narkoz koşullarında mikrocerrahi aletleri ile yapılır. Kanalların açılması her zaman için tam olarak gerçekleşemeyebilir. Açılan kanallarda genellikle tekrar tıkanmalar gelişir.

* Tüp bebek uygulamaları: İlk tüp bebek uygulamaları kanalı tıkalı olan annelerdeki sorunu aşmak amacıyla yapılmıştır. Yumurta ve sperm tüplerin dışında karşı karşıya getirildiğinden kanalın açlımasına gerek yoktur.