Prof.Dr.K.Turgay ŞENER Kadın Hastalıkları ve Doğum Perinatoloji Uzmanı | CVS(Koryon Villus Biopsisi)
533
post-template-default,single,single-post,postid-533,single-format-standard,qode-news-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive
 

CVS(Koryon Villus Biopsisi)

CVS(Koryon Villus Biopsisi)

CVS(Koryon Villus Biopsisi)

 

Bebeğin beslendiği plasentanın erken dönemi olan korionik villüslerden örnek alınması işlemidir. Gebeliğin 11-14. haftalarda yapılması uygundur. En önemli avantajı erken yapılması ve erken sonuç vermesidir. Bu sayede erken müdahale annenin psikolojik ve fiziksel travmasını azalacaktır.

Özellikle İKİLİ TEST ve KOMBİNE TEST sonuçlarında yüksek risk çıktığında yapılması önerilir. Amniosentez için ileri haftaların beklenmesine gerek olmadan kısa sürede sonuç alınabilir.

Anne karnından ince bir iğne ile girilerek alınan plasenta dokusu Genetik Laboratuarına gönderilir. FISH veya PCR sistemi ile ilk sonuç 2-3 gün içinde alınır. Tüm kromozomların incelenmesi kültür yöntemi gerektirir ve 3 haftada sonuçlanır. Girişime bağlı düşük riski her 100 işlemde 1 dir.